Egy új kutatás szerint a mai fiatal várandós nők sokkal hajlamosabbak a bánatra és a depresszióra a terhesség alatt, mint amennyire az ő édesanyáik voltak, mikor őket várták egy generációval ezelőtt.
Az Egyesült Királyságban végzett kutatás, amely a Journal of the American Medical Association című lapban jelent meg, az első ilyen jellegű kezdeményezés, amely a nők szülés előtti depressziójának mértékét hasonlítja össze a különböző generációkból. Az eredmények igen aggasztóak, ugyanis a szakemberek szerint a mai várandós nőknél 51%-kal gyakoribb a depressziósok száma, mint amilyen egy generációval ezelőtt volt, amikor őket várták éppen édesanyáik.
A részvételre olyan nőket kértek fel, akik 1990 és 1992 között szültek. Évekkel később, a következő generációval is elvégezték a tesztet, tehát azokkal akik 2012 és 2016 között voltak várandósak. Ha a 90-es csoport valamelyik tagjának fiúgyermeke született, akkor annak párját kérték fel a részvételre. A pontosabb eredmények érdekében minden résztvevőnek 19-24 éves korosztályú kellett legyen a tanulmányi időszak során.
A szakértők azt figyelték meg, hogy azok a nők, akik 2012 és 2016 között voltak várandósak magasabb pontszámot értek el az Edinburgh Postnatal Depression Scale-en (egy szülés utáni depresszióteszt), mint az édesanyjaik, akiket a 90-es évek elején vizsgáltak meg.
Ezek az eredmények nagyon fontosak, ugyanis a szülés előtti depresszió veszélyeztetheti a gyerekek fejlődését – többek között viselkedési és tanulási zavarokhoz vezethet. E mellett számos kutatás is rávilágított már, hogy azok a gyerekek, akinek édesanyjuk depresszión esett át a várandósság alatt, hajlamosabbak depressziót tapasztalni a későbbiekben.
Mindezek alapján a kutatók fontosnak tartják az olyan várandós nők vizsgálatát és kezelését, akik depresszióban, vagy mentális problémákban szenvednek, és remélik, hogy az eredmények tovább éltetik majd a szellemi egészség és a szülés előtti depresszió témáját a köztudatban.