Illik-e pénzt hagyni az ágyon a takarítónőnek, és mi a helyzet a borravalóval?

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A szállodai tartózkodás során gyakran felmerül a kérdés: illik-e pénzt hagyni a takarítónőnek, és mi a helyes etikett a borravalóval kapcsolatban?

Tényleg illik a takarítónőnek pénzt hagyni a szállodai ágyunkon?


A borravaló kérdése mindig is megosztó téma volt, hiszen mindenki másképp viszonyul a pénz adásának és elfogadásának hagyományához. Egy szállodai tartózkodás során különösen fontos lehet ez a kérdés, hiszen az ott dolgozók kemény munkája nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy az ott eltöltött idő minél kényelmesebb és kellemesebb legyen. Illik-e pénzt hagyni a takarítónőnek az ágyon, hogyan működik a borravalózás kultúrája a szállodákban, és milyen etikett szabályok érvényesek a világ különböző részein.


A szállodaüzemeltetés komplex és kihívásokkal teli feladat, amely számos részletre terjed ki, beleértve a vendégek kényelmét, a minőségi szolgáltatások biztosítását és az épület fenntartását. Idetartozik a takarítószolgálat és munkatársak is. Azonban sok esetben kiszervezett takarítócégek végzik a munkát a szállodákban.. akkor tehát kell/ illik borravalót adni?

 



A borravaló hagyománya a szállodákban


A borravalózás, vagyis a szolgáltatásokért adott kisebb összegű pénzbeli juttatás, hosszú hagyományokra tekint vissza. Eredetileg a vendégek a különféle szolgáltatók (pincérek, hordárok, takarítók) iránti elismerésük jeleként adtak borravalót, ezzel fejezve ki megelégedettségüket a szolgáltatás minőségével. Az évek során azonban ez a szokás különböző formákat öltött, és egyes helyeken gyakorlatilag elvárássá vált.


A szállodákban dolgozó takarítók munkája különösen fontos, hiszen ők biztosítják a szobák tisztaságát és rendezettségét. Ez egy olyan feladat, amelyet a vendégek ritkán látnak, de mindenki élvezi az eredményét. A borravaló ebben az esetben lehet egyfajta köszönetnyilvánítás a takarítónők kemény munkájáért, amely gyakran alulfizetett és kevéssé elismert.

hirdetes

 


Illik-e pénzt hagyni az ágyon?


A takarítónőknek hagyott pénz hagyománya országonként és kultúránként eltérő lehet. Az Egyesült Államokban például teljesen elfogadott és elterjedt szokás, hogy a vendégek némi pénzt hagynak a szállodai szobában a takarítónőnek. A leggyakoribb módszer az, hogy a vendég a pénzt egy borítékba helyezi, amelyen világosan fel van tüntetve, hogy borravaló a takarítószemélyzetnek. Ha nem áll rendelkezésre boríték, a pénzt egy cetlivel is elláthatjuk, hogy egyértelmű legyen, kinek szól.

Fontos megjegyezni, hogy ha egyszerűen csak pénzt hagyunk az ágyon, anélkül, hogy jeleznénk, kinek szánjuk, előfordulhat, hogy a takarítónő nem veszi el azt, mivel nem biztos abban, hogy a pénz valóban neki lett szánva. Emiatt mindig fontos tisztázni, hogy a pénz borravalóként szolgál.

Európában a borravaló hagyományai eltérőek lehetnek. Például Németországban és Franciaországban nem feltétlenül várják el a szállodai takarítók a borravalót, de természetesen értékelik, ha kapnak. Magyarországon sem általánosan bevett szokás pénzt hagyni a takarítónőknek, de a vendégek egyre inkább hajlanak arra, hogy kisebb összeggel kedveskedjenek nekik a tartózkodás végén.

 


Mennyit érdemes adni?


A borravaló összege számos tényezőtől függ, többek között az adott országban szokásos normáktól, a szolgáltatás minőségétől és a szállodai tartózkodás hosszától. Az Egyesült Államokban általában éjszakánként 1-5 dollárt szoktak hagyni a takarítónőnek. Európában ez az összeg inkább 1-3 euró között mozog. Magyarországon is hasonló mértékű borravalóval köszönhetjük meg a takarítók munkáját.


hirdetes
Ha több éjszakát töltünk a szállodában, érdemes minden nap után egy kisebb összeget hagyni, hiszen nem biztos, hogy ugyanaz a takarítónő dolgozik minden nap a szobánkon. Így biztosíthatjuk, hogy mindenki megkapja a maga részét.

 


Mi a helyzet más szállodai dolgozókkal?


A szállodai takarítók mellett más dolgozóknak is szokás borravalót adni. A hordárok, akik segítenek a csomagok szobába juttatásában, általában azonnal megkapják a borravalót, amelynek összege a szállodától és a szolgáltatás mértékétől függően változhat. A portaszolgálatot ellátó munkatársak is örülnek a borravalónak, ha például extra szolgáltatásokat nyújtanak, mint például asztalfoglalás, jegyvásárlás vagy különleges kérdések intézése.


Ezekben az esetekben is érdemes mérlegelni a helyi szokásokat, hiszen egyes országokban a borravaló szinte kötelezőnek számít, míg máshol inkább csak figyelmességnek tekintik.

 


Etikett a borravalózásban


A borravalózás etikettje országonként változik, ezért fontos előzetesen tájékozódni az adott ország szokásairól. A legtöbb esetben a borravaló önkéntes, és nem kötelező, de ha elégedettek vagyunk a szolgáltatással, érdemes megfontolni az adását. A borravaló nemcsak köszönetnyilvánítás a jó munkáért, hanem segíthet motiválni is a dolgozókat, hogy a jövőben is kiemelkedő szolgáltatást nyújtsanak.


A borravaló átadásának módja is fontos. Ha egy étteremben vagy hotelben fizetünk, és szeretnénk borravalót adni, ügyeljünk arra, hogy ne egyszerűen csak a számlát hagyjuk ott az asztalon vagy a szobában, hanem jelezzük a személyzetnek, hogy a végösszeg tartalmazza a borravalót. Ha készpénzben adunk borravalót, győződjünk meg arról, hogy az összeg egyértelműen elkülönül, és tudják, hogy kinek szánjuk.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Akaraterő Alakformálás Állatok Alvás Anya Anyaság Apa Asztrológia Átalakítás Baba Betegség Cipő Csajos Család Diéta Divat DIY Edzésmódok Egészség Egészséges életmód Egészséges táplálkozás Ékszer Életmód Érdekességek Esküvő Étrend Fejlesztő Férfi Fitness Fogyás Fogyókúra Főzés Gardrób Gasztró gyerek Gyereknevelés Gyermeklélektan Haj, frizura Ikrek Iskola Karácsony Kert Kisbaba Kisfiú Kislány Konyha Köröm Kreatív Lakberendezés Luxus Mese Mozgás Nevelés Növények Nyár Otthon Párkapcsolat Praktikák Randi Recept Smink Strand Szépségápolás Szerelem Sztárok Szülés Takarítás Tanács Tanulás Táplálkozás Tél Terhesség Trendek Várandóság Videó