Szeptember 1. Kinek mi jut eszébe? Nekem először is a nyár végét jelenti! Másnak az ovi- és az iskolakezdést. Visszatér mindenki abba a mókuskerékbe, amit 10 hónapon keresztül monoton üzemmódban csinálunk. Jön a tél, a szürke hétköznapok, a “nemszeretem” idők! Sajnos minden szülő jobban óvja gyermekét az ekkor fennálló, a közösségekkel velejáró betegségekkel szemben. Cikkünkben leírjuk, milyen betegségekkel is találkozhatunk az óvoda megkezdését követően, és hogyan védhetjük ki ezeket.
Természetes dolog, ha a gyermek közösségbe jár, és előbb vagy utóbb beteg lesz. Lehetőségünk van arra, hogy csemeténk immunrendszerét erősítsük, de ezzel csak minimalizáljuk annak esélyét, hogy bármi is kialakuljon nála. A téli időben a kórokozók is visszavonulnak, de egy-két betegség sajnos még ekkor is felütheti fejét. Vannak módszerek, melyek ajánlottak annak érdekében, hogy csökkentsük mindezek elszaporodását. Ezek között van a többszöri alapos kézmosás, különböző védőoltások és a megfelelő szociális környezet kialakítása, valamint fenntartása.
Felső légúti fertőzések:
Tünete, köhögés és a váladékos orr. Ez a betegség cseppfertőzéssel terjed. Amennyiben nincs láza a lurkónak és áttetsző az orrváladéka, egyszerű nátháról beszélünk. Orrcseppek használata engedélyezett. C-vitamin is adható a gyermeknek, valamint a vény nélkül kapható köptetők. Ha súlyosabb tünetet észlelünk, feltétlen forduljunk orvoshoz!
Középfülgyulladás:
Középfülgyulladás elsősorban felső légúti megbetegedések, és megfázások után alakul ki. Ha a gyermek fájlalja a fülét, ajánlott füll-orr-gégészhez fordulni, hisz ő tud pontos diagnózist felállítani. Sajnos ennek a betegségnek van egy nagyon hosszan kezelendő fajtája. Ezért is fontos a korai felismerés, és nagyon rossz megoldás lehet az, ha valaki az otthoni praktikákkal való gyógyítást kezdi el!
Kötőhártya-gyulladás:
Tünete a szem csipásodása és kipirosodása. Amennyiben az orvos ezt a diagnózist állapítja meg, kenőcsöt és szemcseppet fog felírni a picurnak. A kamilláról egykor nagyon jó véleménnyel voltak a szakemberek, de ma már inkább nem ajánlják, mert nagyon szárítja a nyálkahártyát.
Bárányhimlő:
Erre a problémára, mára már létezik védőoltás. A gyerek bőrén, piros, viszkető és hólyagos kiütés jelentkezik. Gyógyítása mára már ismert, ám ha nem kezelik, súlyos szövődményei lehetnek.
Rota vírus:
Hányással, és hasmenéssel jelentkező lázas állapot. Ez ellen is létezik védőoltás, ám ez csak néhány variáns ellen véd, és nem az összes létező rota vírus ellen. Egyébként ez nem egy vakcina, hanem egy szájon át beadandó folyadék. Orvosi ellátást igényel, hisz a kisgyermeket súlyos kiszáradás fenyegeti.
Természetesen megannyi betegség létezik, ezek közül is vannak bakteriális, és vírusos megbetegedések. Nem tehetünk mindegyik ellen, viszont a megelőzés nagyon fontos szerepet kell, hogy betöltsön a mindennapi életünkbe! Minél gyengébb a pici immunrendszere annál jobban megviselheti egy-egy betegség. A kiegyensúlyozott és változatos étrend nagyon fontos. Hiszen ekkor még fejlődnek a gyermekek és ezáltal erős pajzsot építhetünk ki számukra. Tehát fontos, hogy odafigyeljünk a gyerekek életvitelére, és megadjuk a számukra fontos vitaminforrásokat.