Tavasszal, a koronavírus megjelenése miatt rengeteg munkahelyen választották azt, hogy a járvány fékezése, illetve az alkalmazottak egészségének megőrzése céljából a munkavállalók otthonról dolgozzanak – amennyiben a munka jellege lehetővé tette ezt. Sok helyen azóta is tart ez az állapot, hiszen rájöttek, hogy ez mindkét félnek jó. A munkáltatók spórolnak a működési költségeken, kutatások szerint pedig az alkalmazottak produktívabbak lehetnek otthon és bár sokan élvezik ezt az új felállást, hiszen nem kell reggel a dugóban bosszankodniuk, nem kell annyira figyelniük az órát, később kellemetlen meglepetések érhetik az embert…
A legtöbb embernek nem volt otthon egy kijelölt dolgozószobája (vagy legalább sarka) a vírus előtt, így saját erejéből kellett megteremtenie, hogy a körülmények ideálisak legyenek a munkához. A munkahelyek többsége nem engedte, hogy a dolgozók hazavigyenek eszközöket, felszereléseket a távmunkához, így meg kellett vásárolni bizonyos dolgokat, ha pedig a sok apróságot (és kevésbé apróságot, mint egy megfelelő szék) összeadjuk, rájövünk, hogy nem is olyan kicsi ez az összeg.
Igen, valóban spórolunk az üzemanyagon és nem használjuk annyit az autónkat (van, ahol emiatt csökkent is valamennyivel a fizetés), de ez csak egy nagyon kis rész, ha az egészet nézzük. Sokan az étkezőasztalnál dolgoznak – mivel jobb lehetőség nincs – a saját Wi-Fijüket használják munkához, hogy a nyomtatóról például már ne is beszéljünk.
Összességében azonban váratlan meglepetésként érhet, ha meglátjuk az elszámolást és azt, hogy mennyivel nőttek a számlák… Ez mind anyagi és pszichológiai terhet is jelenthet a dolgozók számára, főleg, ha a munkáltató hirtelen úgy dönt, hogy nem áll olyan költségeket, amiket addig igen.