A sokat ígérő sampon reklámok mind egészséges, gyönyörű, ápolt hajat ígérnek nekünk, és emellett dúsítást, hidratálást és esetleg a zsírosodás megszüntetését is feltüntetik, mint várt hatást. Ez mind szép és jó, de nézd meg, mit tartalmaz valójában a samponod?
Nemzetközi szabvány alapján a samponokra is kötelező a gyártónak ráírni a felhasznált anyagokat. Ezt te is megtalálod a dobozon, és most segítünk értelmezni is, hogy melyik mit tesz pontosan a hajaddal.
Ezeknek valamelyikét szinte biztos, hogy megtaláljátok a samponotokban sajnos, de minél hátrébb szerepel a listában, annál jobb.
Ez az az 5 összetevő, amit a lehető leginkább kerülnünk kéne. Ha a samponotok összetevőinek listájában az első pár helyen szerepelnek – ideje váltani!
Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLS)
Tulajdonképpen ez az anyag az, amely tisztítóként szolgál a samponodban. Ez alapvetően jól hangzik, de azt is tudnod kell róla, hogy erősen bőrirritáló hatásáról is ismert. Felreppentek a hírek hogy rákkeltő is, de ez nem bizonyított, sőt már cáfolatról is sokat hallani.
Sodium Laureth Sulfate (SLES)
Az előzővel azonos a funkciója, szintén egy felületaktív anyagról beszélünk, melyet tisztító tulajdonsága miatt használnak a samponokban. Ez kevésbé irritál mind az SLS, de nagy mennyiségben ez sem tesz jót a fejbőrödnek.
Ammonium Lauryl Sulfate
Elősegíti a sampon habzását, és tisztítószerként is funkcionál. Felületaktív anyag, amely irritáló hatással van a bőrre. Kisebb koncentrációban nem olyan durva mint a fentiek, de kerülendő. Természetes alapanyagnak minősül, ezért akkor is érdemes rá odafigyelni, ha natúr kozmetikumot használtok.
Ammonium Laureth Sulfate
Az előzőkhöz hasonló tulajdonságokkal bír, annyi különbséggel, hogy a véleményeket megosztja. Előállítása során előfordulhat, hogy olyan anyagokkal szennyeződik, amelyek rákkeltőek és erősen irritálják mint a bőrt, mind pedig a nyálkahártyát.
Diethanolamin
A bőr felületén és a nyálkahártyán izgató hatásáról ismert anyag. A sampon állagának javítására használják, de szerencsére kezd eltűnni az összetevők közül. Bizonyos közegben rákkeltő hatásáról is ismert.
Disodium Laureth Sulfosuccinate
Szintén tisztító anyag, mely ugyan töményen irritáló hatást válthat ki, kevésbé káros, mint az előbbiekben tárgyalt tisztítók. Ezzel együtt nem is olyan hatékony.
A szilikonok… (Dimethicon, Diethylmethicon, Ethylmethicon)
Mostanában már elég széles körben elterjedt, hogy a szilikonmentes samponok jobbak. Azért nem árt tudni, hogy miért is mondják ezt? Alapvetően a szilikont azért kezdték alkalmazni a hajápoló készülékekben, mert selymessé teszi a haj felületét, ezért aztán könnyebb kifésülni és szebb is lesz… legalábbis rövid távon.
Hosszú távon azonban, mivel a szilikon gyakorlatilag műanyag, a hajra rárakódik, és az nem tud tőle lélegezni. A hajszálakra rakódott szilikonréteg ezen kívül megnehezíti, hogy az egyéb termékek kifejtsék hatásukat: pl a színezők kevésbé hatékonyak, ha sok szilikon tartalmú szert használsz a hajadra.
Parfum/Fragrance
Illatosító anyag. Ez minden samponban megtalálható, de sajnos az, hogy milyen típusú illatanyagról beszélünk már nincs mindenhol kifejtve. Léteznek természetes illatosító anyagok is, de mivel az nem derül ki a címkékből, hogy melyiket tartalmazza a sampon, így a legtöbb helyen ezt kimondottan káros anyagként tartják számon, hiszen
Emulgeáló szerek
Ez emulgeáló szerek azért felelősek, hogy a samponodban lévő összetevők megfelelően elvegyüljenek, az olajos és vizes részek ne váljanak külön.
A lecitinek természetes emulgeáló szerek, ezért ezek kevésbé jelentenek kockázatot, ismerünk azonban sok szintetikus szert is (Triethanol amine), amelyek viszont már igencsak károsíthatják a fejbőrt.