7 dolog, amit érdemes tudnod a szülés utáni depresszióról

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A szülés utáni depresszió (postnatalis depresszió – PND) sokkal gyakoribb jelenség, mint azt sokan gondolnák. Nincsenek pontos statisztikák, hogy hány anyuka szenved benne, de a becslések valahová 10-30% közé helyezik ezt a hányadot. Akárhogy is van, muszáj róla beszélni, mert a nem kezelt PND hosszútávon nagyon komoly problémákat okozhat a szülő életében.

Elterjedtsége ellenére a mai napig köd övezi a PND-t, de a szakértők igyekeznek minél többet megtudni róla. Minél többen hallanak erről az állapotról, és minél többen tájékozódnak a depresszió jeleiről és kezeléséről, annál egyszerűbben vehetjük észre, ha egy hozzánk közelálló személynek segítségre van szüksége (arról nem is beszélve, ha pont saját magunkon tapasztaljuk meg az árulkodó jeleket).

 

Íme, hát hét dolog, amit valószínűleg nem tudsz a szülés utáni depresszióról, pedig érdemes lenne.

 

1. A PND ugyan olyan, mint bármilyen más depresszió


A szülés utáni első évben (az ebben az évben esetlegesen fellépő depressziót tekintjük szülés utáninak) az anyák szellemi egészsége sérülékenyebb, ezért kell ilyenkor (és a várandósság közben is) sokkal több időt fordítanod saját magadra. Ha korábban már voltál depressziós, akkor nagyobb a PND valószínűsége is (és fordítva).

 

2. Több segítségnyújtási lehetőség létezik, mint valaha


Minél többen tudnak a PND-ről, és minél több kutatást végeznek ezzel az állapottal kapcsolatban, annál több lehetőség nyílik meg a segítségnyújtásra. A segítségnyújtás egy egyszerű beszélgetéstől kezdve a kezelésig bármilyen formában történhet. Kérhetsz orvosi vagy pszichológiai segítséget: például alávetheted magad terápiás kezeléseknek, vagy léteznek receptre kapható gyógyszerek is. Néha azonban az is sokat segít, ha az ember mellett ott van valaki, akivel megoszthatja aggodalmait.

 

 

3. A PND másféleképpen mutatkozik meg másféle embereknél


A depresszió egyeseknél lehet enyhébb (rossz közérzet, fáradtság), míg másoknál olyan, sokkal súlyosabb tünetekkel is jelentkezhet, amelyek már a hétköznapi életet is hátráltatják. Nagyon sok anyuka esetében hirtelen jönnek a PND okozta változások és olyan gyorsasággal telepednek rá a hétköznapi életükre, hogy több esetben előfordult, hogy egyes PND-s édesanyák képtelenné váltak gyermekeik ellátására is. Ha, tehát már hetek óta úgy érzed magad, hogy felkelni sincs kedved az ágyból, nem szívesen beszélgetsz senkivel, nincs kedved ellátni a gyermekedet, apró változások is nyugtalanná, feszültté tesznek, elhanyagolod a külsődet stb., akkor az lehet, hogy már nem a kimerültségről, fáradtságról szól, hanem itt az ideje segítséget kérni.

hirdetes

 

4. Az apukák is válhatnak PND áldozatává


Az apukák – habár ritkábban, úgy 3-10%-ban – is tapasztalhatják magukon a szülés utáni depresszió jeleit (annak ellenére, hogy nem ők hozták világra a gyermeket). A férfiaknál PND-t ugyanazok a körülmények válthatják ki (elzárkózás a megszokott közösségtől, az érzelmi támogatás hiánya, az életvitelben bekövetkező változás, alváshiány, stb.) mint a nőknél. Hatását és következményeit tekintve legalább olyan súlyos az apai PND, mint az anyai, ezért fontos vele foglalkozni, hogy ne keserítse meg a házastársak, család, férfi életét.

hirdetes

 

 

5. A PND megelőzhető


A szakértők szerint tehetsz azért, hogy elkerüld a PND-t, vagy legalább csökkentsd annak az esélyét, hogy kialakuljon nálad. Ennek érdekében étkezz egészségesen és eleget, végezz rendszeres testmozgást, tartsd kordában az elvárásaidat, és szánj bőven időt saját magadra. Bizonyos emberek számára ezek a szokások jelenthetik a különbséget a depresszió és a pozitív hozzáállás között, míg mások minden igyekezetük ellenére PND áldozataivá válhatnak. A testi és lelki egészség megőrzése, tehát a várandósság alatt és után is nagyon fontos!

 

6. Meglepődnél, hogy mennyien estek már túl ezen


Akik megnyílnak a várandóssággal járó lelki kihívásaik és problémáik kapcsán, azok egyre többektől hallják majd, hogy „Átérzem”. Úgyhogy ne félj, mert egyáltalán nem biztos, hogy szivárványszínű mindenki másnak az élete, csak a tiéd nem. Szinte biztos, hogy nem ismered a körülötted lévők minden személyes küzdelmét.  Nem vagy egyedül. Ez önmagában nézve is komoly erőt adhat a gyógyulásban.

 

7. A PND nem jelenti azt, hogy rossz szülő vagy


Sok szülő fél attól, hogy mások elítélnék őket a szülés utáni depresszió miatt. Sajnos a tájékozatlanság rengeteg tévhitet, megbélyegzést, rossz reakciót szülhet. Nem szabad azonban elfelejtsd, hogy ettől még nem lesz valaki automatikusan rossz szülő. Ha felismered, hogy bizony neked is szükséged lehet egy bátorító, gyógyító kézre, akkor saját magad tetted meg az első lépést a gyógyulásod útján. Egy kis segítséggel, támogatással garantáltan jobban érzed majd magad, és felkészülhetsz mindazokra a kihívásokra és leginkább örömökre, amelyeket az anyaság (vagy apaság) hoz az életedbe.

 

Forrás: www.essentialbaby.com


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

3 legaktuálisabb téma, amivel felkeresik a pszichológust a páciensek

A szorongás, kapcsolati problémák és identitásválság a páciensek három leggyakoribb témája, amivel a pszichológust felkeresik. Ismerd meg a megoldási lehetőségeket!

2024-09-25

5+1 tipp, amivel enyhítheted a menstruációs fájdalmaid

Szenvedsz a menstruációs fájdalmaktól? Fedezd fel ezt az 5+1 tippet, amelyek természetes módon segítenek enyhíteni a görcsöket és javítják a közérzetedet!

2024-09-18

Őszi csapatépítő programot kerestek? Vár titeket is a Szigetköz!

Őszi csapatépítő programot kerestek? A Szigetközben vízi túrák, kerékpározás, horgászat és kalandparkok várnak titeket, hogy összekovácsoljátok a csapatot természetközelben!

2024-09-16

Ezekre a kezelésekre lesz szükséged, ha hormonzavart diagnosztizál az orvosod

Fedezd fel, milyen kezelésekre lehet szükséged, ha hormonzavart diagnosztizálnak nálad! Gyógyszeres terápia, hormonpótlás, életmódbeli változtatások és sebészeti lehetőségek.

2024-09-10

Nőként orvosi pályára készülsz? Ez az 5 szakág sok lehetőséget tartogat!

Fedezd fel az orvosi pálya izgalmas szakágait nőként! 5+1 terület, amely sok lehetőséget kínál: családorvoslás, nőgyógyászat, pediátria és még sok más.

2024-10-30

A mindennapi csodák ünneplése: új trendek a családi eseményekben

A családi események megünneplése az utóbbi időben számos izgalmas trenddel gazdagodott, amelyek megváltoztatják a hagyományos ünneplések formáját és tartalmát.

Legnépszerűbb cikkeink

Anya Anyaság Baba Betegség Család Egészséges életmód gyerek Gyereknevelés Gyermeklélektan Kisbaba Szülés