A hát- és derékfájásnak rengeteg oka lehet, de a legtöbb esetben szakember nélkül is tudjuk kezelni, illetve orvosolni a problémát. Teljesen mindegy hány éves vagy, a kínzó fájdalommal együttélni minden esetben megterhelő. Most ettől a tehertől próbálunk megszabadítani néhány bevált és hasznos tanács segítségével!
Gerincoszlopról röviden
Az emberi gerinc kettős S alakú görbülete: hét nyaki, tizenkét háti, öt ágyéki csigolyából és a keresztcsontból áll össze. Ezzel létrehozva a fiziológiás nyaki és ágyéki lordosis, valamint a háti kyphosis kompenzált egységét.
A csigolyák közötti kis ízületek és a porckorongok együttesen a gerinc 4 irányban történő mozgását teszik lehetővé. Ezek az előre hajlás (flexió), hátra hajlás (extenzió), a tengely szerinti csavarodás (rotáció), valamint az oldalirányú hajlás (laterál flexió).
Miért fáj a derekam?
Számos oka lehet a hát- és derékfájdalmaknak, ezért a fájdalom csillapítása és a gerincproblémák kezelése is eltérő. Leggyakrabban a rossz testtartás áll a háttérben, amely a természetes gerincgörbületek fokozódásához vagy elsimulásához vezet. A helytelen testtartás javítására az egyik leghatásosabb módszer a hátizmok erősítése.
Főként a mély hátizmok és a gerinc melletti izmok rendszeres edzése segíthet, ugyanis a görnyedt testtartás az izmok gyengülését is okozza.
A második gyakori ok, a kopásos gerincbetegség okozta problémák. A porckorongok víztartalma csökken és már nem tudják megfelelően ellátni “lökésgátló” szerepüket, a csigolya szélei ajakszerűen kiszélesednek, végül röntgenfelvételen is jól látható a meszesedés, csőrképződés következik be.
Az is előfordulhat, hogy valójában nem a derekunk fáj, csak kisugárzik oda a fájdalom. Többek között erre lett kifejlesztve az izompólya masszázs, melyet SMR hengerrel saját magunk végezhetünk. Először sima, majd később rücskösebb felületű SMR henger vásárlása ajánlott, ugyanis amilyen könnyűnek látszik, olyan nehéz a fájdalmas pontokat átmasszírozni.
Ehhez egy szuper segítséget is mutatok, Tóth Rita személyi edző és rehabilitációs tréner személyében:
Mi is az az SMR henger? Miért emlegetik a “megváltóként”?
Az SMR henger (Self-myofascial release) egy henger alakú eszköz, mellyel önmasszázst végezhetünk a test idegi és fasciális (kötőszöveti) rendszereire összpontosítva. Fokozatosan kezdd el a használatát és eleinte ne nehezedj rá a teljes testsúlyoddal, valamint lehetőleg sima felületű SMR henger vásárlását próbáld ki.
Én bemelegítéshez és a hosszú irodai munkanapok után szoktam még a sima felületű SMR hengerrel átmasszírozni a derekam és a nyakam, hiszen az ülőmunka során ezen testrészeim fáradnak el a leginkább. Ár-érték arányban nagyon megéri, hiszen gondolj csak bele: az egész tested karbantarthatod vele!
Profi és hobbi sportolók körében terjedt el az SMR henger használata, de nálunk még a 60 éves mamám is használja!
Hogyan kezelhetem a gyakori hát- és derékfájásom?
Az SMR hengeren túl, a rendszeres sportolás, a megfelelő folyadékbevitel és az kétoldalú (nem egyoldalú) terhelés az egyetlen gyógymód, amely segíthet! A népszerű derékkarcsúsító övek is hasznosak lehetnek férfiaknak és nőknek egyaránt, amennyiben merevítő is található bennük. Súlyosabb esetekben már fűző használata is indokolt lehet.
Sajnos a gerincfájdalmak az életmódunk és a munkánk velejárója is lehet, ebbe a kategóriába tartozom én is. Amellett, hogy rendszeresen erősítem szabadsúlyos gyakorlatokkal (például: hiperfeszítés), minden reggel egy 5 perces tornával indítom a napom, ami alatt még a kávém is elkészül.
Nem véletlen a másfél milliós megtekintés, hiszen rendkívül hasznos segítség, amit Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeuta, jógaoktató, gerinctréner mutat be: