Mit kell tudni az inhalálásról, inhalátorokról?
Az inhalálás nem más, mint gőzök, gázok, porlasztott folyadékok (aeroszolok) vagy porok belélegzése. Az inhalációs terápia célja a gyógyító szerek hatékony bejuttatása a tüdőbe, légutakba. Jelenleg ez az egyik leghatékonyabb módja a krupp kezelésének, mert az erre a célra kifejlesztett készülékek célzottan az alsó és felső légutakba juttatják el a porlasztott folyadékot. A legkisebbek esetében maszkot alkalmaznak, utána kicsit idősebb korban a szájcsutorát és úgy 12 éves kortól pedig az aeroszolos porlasztó készülékeket.
Ahhoz, hogy tényleg hatékonyan működjön az inhalációs folyamat, az alábbi elővigyázatosságokat érdemes megtenni.
-Az inhalációs kezelést lehetőleg mindig szájon át csutora használatával - és nem orron át kell végezni.
-Az inhalálást nyugodt körülmények között érdemes beiktatni a légzés minősége miatt.
-34 éves korig a gyerekek mindenképpen ülő vagy álló helyzetben inhaláljanak.
-Lehetőleg próbáljon meg gyermek lassú, nyugodt légzéssel lélegezni. Ha liheg, akkor a hatóanyagok nem jutnak el célzottan jól a megfelelő helyre.
-Figyeljünk arra, hogy a maszk jó záródjon és ne tudjon a maszk mellett lélegezni.
-Ha gyógyszeres inhalátort használtok, akkor minden használatnál szedd szét az eszközt és öblítsd el forró, mosószeres vízzel és lehetőség szerint olyan helyen szárítsd meg, ahol nincs por.
-Mindennap, a legutolsó használat után érdemes ki is fertőtleníteni az eszközt és annak összes alkotóelemét (maszk, gyógyszeradagoló stb.). Ha nem akarsz vagy nem tudsz fertőtlenítőszerre költeni, akkor ki is főzheted, az erre alkalmas részeket (nyilván a PVC maszk és egyéb PVC alkotórészek nem főzhetőek ki!).